توان نیوز
یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۸
منو اصلی
 • کد مطلب : 43011
 • تعداد نظرات : 0
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ دی, ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۶
 • سرویس : فرهنگی
 • بیان ناجوانمردی‌ها در حق آیت‌الله کاشانی

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب خاطرات مستند سیدهادی خسروشاهی درباره «زندگی و مبارزات آیت‌­الله سید ابوالقاسم ...>

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب خاطرات مستند سیدهادی خسروشاهی درباره «زندگی و مبارزات آیت‌­الله سید ابوالقاسم کاشانی»، از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

  کتاب «زندگی و مبارزات آیت ­الله کاشانی» جلد ششم از مجموعه خاطرات مستند خسروشاهی است که از بخش‌­های زیر تشکیل شده است: ۱٫ مقدمه اول: آیت­ الله کاشانی و حادثه ۲۸ مرداد، ۲٫ مقدمه دوم: ویژه­‌نامه آیت ­الله کاشانی، ۳٫ آیت­ الله کاشانی در پیشگاه قضاوت تاریخ، ۴٫ خاطراتی از آیت ­الله کاشانی، ۵٫ نقش آیت الله کاشانی در انقلاب عراق، ۶٫ نگاهی به اسناد سری انگلیس در مورد آیت ­الله کاشانی، ۷٫  امام خمینی و آیت‌­الله کاشانی (بیانات امام درباره آیت ­الله کاشانی)، ۸٫ تاریخ را تحریف نکنید (نقش آیت ­الله کاشانی، دکتر مصدق و فداییان اسلام در نهضت ملی)، ۹٫ درباره توصیه‌های آیت ­الله کاشانی (توضیحی در توصیه نامه ها به دولتمردان)، ۱۰٫ نامه شهید سید قطب به آیت­ الله کاشانی، ۱۱٫ آیت ­الله کاشانی، پیام­ آور وحدت و بیداری، ۱۲٫ پیوست­‌ها.

  پیوست­‌های ۹ گانه این کتاب در ۱۵۰ صفحه بخش مهم و قابل استفاده ­ای برای محققان و علاقمندان به تاریخ معاصر و تاریخ نهضت روحانیون در دوره اخیر است. عناوین پیوست‌ها عبارتند از: ۱٫ درخواست الازهر از آیت الله کاشانی، (برای قطع روابط سیاسی ایران با اسرائیل و چگونگی اقدام و نتیجه نهایی آن)، ۲٫ مواضع آیت ­الله کاشانی در برابر سیاست‌های آمریکا، ۳٫ نامه سرگشاده احمدحسین، رئیس حزب چپ «مصر الفتاه» به آیت ­الله کاشانی و مصدق، ۴٫ نامه سرگشاده دکتر سعید رمضان (داماد شهید شیخ حسن البناء و پدر دکتر طارق رمضان و از شخصی‌ت­های برجسته اخوان ­المسلمین مصر) به آیت‌الله کاشانی؛ نهضت الهی درخشان برای ایران، (وی در این نامه آرزوها و ایده­ های خود را با آیت ­الله کاشانی در میان گذاشته است)، ۵٫ ایران به روی کوه آتشفشان! (گزارشی از حضور محمدحسنین هیکل، مورخ و نویسنده معروف مصری در اوج شکوفایی نهضت ملی نفت ایران)، ۶٫ آیت ­الله کاشانی و توطئه کشف حجاب رضاخانی، ۷٫ حزب توده و آیت ­الله کاشانی، ۸٫ آیت ­الله کاشانی و ملی‌­گرایان (در این بخش چند مقاله کوتاه و توهین ­آمیز ملی ­گرایان و حزب توده درباره آیت ­الله کاشانی آمده است. در پایان هم فهرست اعلام، کتب و اماکن ذکر شده در کتاب آمده است.

  یکی از نکاتی که مطالعه این کتاب را برای مخاطبان و علاقمندان تاریخ معاصر ضروری می‌سازد شخصیت خاص نویسنده است که به عنوان روحانی انقلابی و مبارز، در مقاطع مختلف تاریخ معاصر حضور داشته است. از سویی دیگر نویسنده با آیت ­الله کاشانی ارتباط مستقیم داشته است و بدون واسطه و پیش داوری ها، خبرها و تحلیل ­هایی را به دست مخاطبان کتاب می­ رساند. از سویی به خاطر روحیه باز و ارتباطات گسترده با فعالان و مبارزان طیف­ های مختلف تاریخ معاصر، تحلیل ­های جامع و منصفانه و بدون تعصبی از تاریخ معاصر و نقش و جایگاه آیت ­الله کاشانی ارائه می ­دهد.

  استاد خسروشاهی ضمن بیان ناجوانمردی ­هایی که در حق آیت ­الله کاشانی صورت گرفته، در بخشی از مقدمه می ­نویسند: «استمرار انتشار بعضی کتاب­‌ها و مقالات توسط ملی ­گراها و ظلم علنی و رذیلانه بر این سید بزرگوار، آن هم با استناد به گزارش مثلاً یک روزنام‌ ­نویس آمریکایی یا مزدور شاهی، نشان می ­دهد که متأسفانه آیت ­الله کاشانی نه‌تنها در زمان حیات برای امپریالیسم خطرناک بود، بلکه پس از رحلت هم حتی یاد و نام او همچنان دشمن را می ­ترساند و می ­لرزاند! و به همین دلیل ما را وا می ­دارد که به نشر ویژه‌­نامه (درباره آیت ­الله کاشانی) بپردازیم. البته نشر این ویژه­ نامه به آن معنا نیست که آیت ­الله کاشانی را مطلق بدانیم و یا ایشان را معصوم و دور از اشتباه بنامیم. ولی این نکته را اثبات می­کند این خطا یا اشتباه هرگز عمدی و یا خدای نکرده از روی غَرَض نفسانی نبوده است. انکار حقایق و نادیده گرفتن زحمات و کوشش ­ها و تبعیدها و زندانی شدن­ های آیت ­الله کاشانی یک بار در اوج قدرت توده ­ای­ ها و هواداران دکتر مصدق و یک بار هم اکنون، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به بهانه تاریخ ­نگاری و خاطره­ نویسی به شدت ادامه داشت و به شدت ادامه دارد.»(صص ۳۰ـ۳۱)

  سخن جالب استاد خسروشاهی که می ­تواند سرمشق تاریخ­ نگاری منصفانه باشد: «باور ما این است که راه صحیح و منطقی بررسی تحلیلی تاریخ، بیان حقایق و نشر اسناد و طرد هرگونه خودمحوری است.»(ص ۳۴)

  استاد خسروشاهی در مقدمه اول کتاب به شرح طرح و نقد گزارش اداره روابط خارجی وزارت امور خارجه آمریکا در سال­‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ میلادی (و شامل وقایع ۲۸ مرداد ۱۳۳۲) می‌­پردازد و انتشار این گزارش­‌ها تحت عنوان اسناد!!، از طرف دولت آمریکا!! و پس از تعلّل و خودداری طولانی و با گزینش گزارش‌­ها تلاشی برای چندقطبی­ شدن جامعه ایرانی و حتی برپایی نوعی آشوب سیاسی در داخل کشور می‌­داند و به تحلیل و نقد این گزارشات می‌پردازد و در انتهای این مقدمه طولانی می‌­نویسد: «اکنون هجمه ناجوانمردانه به آیت ­الله کاشانی توسط ملی ­گرایان قدیم و جدید، همکاران کریم پورشیرازی و غیره و هم‌­قلمان «پرخاش»، «شورش»، «به سوی آینده»، «باختر امروز»، «چلنگر»، «شهباز» و… سال ۱۳۳۲ در سال ۱۳۹۶ ما را واداشت که نمونه­ هایی از اسناد و مقالات تاریخی و خاطرات مستند خود را در رابطه با زندگی و مبارزات آیت ­الله کاشانی، یک­جا منتشر سازیم… .»

  مقالات این کتاب، از پنجاه و پنج سال پیش – از سال ۱۳۴۱ – و پس از رحلت آیت الله کاشانی، به تدریج به مناسبت­‌های مختلف توسط استاد خسروشاهی تحریر و ترجمه شده است و در زمان­‌های مختلف در مطبوعات کشور منتشر شده است. استاد خسروشاهی در انتهای مقدمه می ‌نویسد: «امید آن که نشر این مباحث مستند، برای دفاع از حق و حقیقت و روشن ساختن حقایق تاریخ معاصر ایران و نقش آیت ­الله کاشانی در آماده ­سازی بستر مبارزه و بیدارگری جهان اسلام بر چند انگلیسی – آمریکایی، برای جویندگان حقیقت و به دور از تعصب­ جاهلی و عصبیت قومی!! و قبیله­ای، مفید و راهگشا باشد.»

  خسروشاهی در این کتاب به سئوالات و شبهاتی که درباره زندگی، فعالیت‌­ها و عملکرد و حتی اندیشه ­های آیت‌الله کاشانی وجود دارد پاسخ مفصل و قانع­‌کننده ­ای داده است و تلاش کرده هر نوع شک و شبهه درباره زندگی و اندیشه این شخصیت مبارز و ملی ارزشمند تاریخ معاصر را بزداید.

  در این کتاب به سئوالات و شبهاتی درباره ارتباط با انگلیسی‌­ها، ارتباط با آمریکایی، علل انتقادات وی به دکتر مصدق و گروه‌­های ملی‌­گرا، رابطه آیت ­الله کاشانی و نواب صفوی و فداییان اسلام، فعالیت‌­ها، ارتباطات و اثرات بین ­المللی آیت ­الله کاشانی، رابطه آیت ­الله کاشانی و اخوان ­المسلمین، تحلیل و بررسی گزارشات منتشر شده وزارت خارجه آمریکا در تیرماه ۱۳۹۶، سوابق علمی و فقهی آیت ­الله کاشانی و… پاسخ داده می­‌شود.

  در یکی از بخش­‌های کتاب می‌­خوانیم: «روزی از آیت ­الله کاشانی پرسیدم که اشکال عمده و اساسی جنابعالی به دکتر مصدق چه بود؟، ایشان در پاسخ گفتند: اشکال اساسی من این بود که این نهضت با همکاری همه گروه­‌ها به پیروزی رسیده است و الآن نباید با خودمحوری و تک­روی، آن را در معرض خطر قرار داد… این انتصابات که مصدق­ السلطنه انجام می‌­داد، هرگز به نفع آینده نهضت نبود… اختیارات تامه ­ای که مصدق السلطنه می‌خواست نه قانونی بود و نه مشروع و نه به صلاح مردم، سرآغاز یک نوع دیکتاتوری با پوشش مجلس و پشتیبانی احزاب بود… خوب من مخالف این کارها بودم.»(ص۶۴)

  چاپ اول این کتاب در ۳۵۶ صفحه، قطع رقمی، شمارگان یک هزار نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

  برای تهیه این کتاب و سایر مجموعه خاطرات مستند خسروشاهی می ‌توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه نمایید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) یا سایت مرکز بررسی های اسلامی (www.iscq.ir) تماس بگیرید.

  انتهای پیام/

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  پیشخوان روزنامه
  پربیننده ترین ها
 • 24 ساعت گذشته
 • هفته گذشته
 • ماه گذشته
 • آخرین خبر
  تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
  شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده حامی معلولین کشور
  طراحی سایت سئو